Haber

Büyük Önder Atatürk, vefatının 84. yılında Rusya’da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da merasimle anıldı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen törene, Büyükelçi Mehmet Samsar’ın yanı sıra Büyükelçilik çalışanları, basın mensupları ile çok sayıda Türk vatandaşı katıldı. Konuşmalara geçilmeden evvel saat 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşma yapan Samsar, Atatürk’ün kanıları, muvaffakiyetleri, yapıtları, unsur ve ihtilalleri ile çağı aşan bir başkan olduğunu belirterek “10 Kasım, Atatürk’ü anlama günüdür. Atatürk’ü anlamak, Cumhuriyet’e ve onun laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan yapısına sahip çıkmak demektir. Atatürk’ü anlamak, ulusun birliğini, ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyarak geleceğe güvenle bakmak, bu uğurda her türlü fedakarlığa hazır olmak demektir. Atatürk’ü anlamak, Türk yurdu ve ordusu için çalışmak demektir.” dedi.

Samsar, Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş bedellere dayandırdığı ve gerçekçi temeller üzerine kurduğunu söyleyerek şu sözleri kullandı:

“Atatürk, gücünü halktan almayan hiçbir iktidarın daim olmayacağı bilinci içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini halkın egemenliğine ve demokrasiye dayandırmıştır. Atatürk, Cumhuriyet’in temelini oluşturan Türk halkının güçlenmesi, uygar dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için eğitim ve bilime önem vermiştir. Bu anlayış, Türk toplumun gelişebilmesi, daha ileriye gidebilmesi için toplumsal hayatın tüm boyutlarını içeren devrimler yapmıştır.”

Türk milletinin, Atatürk’ün düşünceleri, ilke ve devrimlerinden güç alarak ilerlemeye devam edeceğini vurgulayan Samsar, Atatürk gibi bir lidere sahip olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

“Ülkemizin hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla koruyacağız”

Türkiye’nin Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğamiral Emre Sezenler de Atatürk’ün ilkeleri ve düşünceleriyle Türk milletinin hafızası ile yüreğinde yaşadığını söyledi.

Sezenler, Atatürk’ün başlattığı Ulusal Mücadele’yi zafere taşıdığını ve bu zaferi cumhuriyet ile taçlandırdığını kaydederek “Atatürk, sadece Türk tarihinin değil, aynı zamanda dünya tarihinin de en önemli liderlerinden ve devlet adamlarından biridir.” diye konuştu.

Türkiye’nin, en kapsamlı ve en ağır operasyonlarının icra edildiği bir periyottan geçtiğinin altını çizen Sezenler, kelamlarına şöyle devam etti:

“Başta FETÖ, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere vatanımızın, semalarımızın ve 84 milyon vatandaşımızın güvenliğine yönelecek her türlü tehdit ve tehlikeye karşı amansız çabamızı sürdürmekteyiz. Karada, denizde ve havada, ülkemizin hak ve menfaatlerini her ne değerine olursa olsun azim ve kararlıkla koruyacağız. Birebir vakitte, atalarımızdan aldığımız ilhamla NATO, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile ikili mutabakatlar kapsamında Katar’da, Somali’de, Kosova’da, Bosna Hersek’te ve dünyanın farklı denizleri dahil birçok coğrafyada barışa ve istikrara katkı sunmaya devam ediyoruz.”

Tören sonunda bir ilkokul öğrencisi tarafından Atatürk ile ilgili şiir okundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu