Haber

Azerbaycan ve Ermenistan’dan normalleşme adımları

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile yaptığı üçlü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ve Ermenistan nihai anlaşmaya yakındır.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı binasına geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ortasında barış anlaşması müzakerelerinin yapıldığı üçlü görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Lavrov yaptığı açıklamada, “Önce Azerbaycanlı meslektaşım Ceyhun Bayramov ve Ermeni meslektaşım Ararat Mirzoyan ile farklı ikili görüşmeler yaptım. Daha sonra üçümüz bir araya geldik. Ortada varılan anlaşmaların uygulanmasına ilişkin durumu görüştük. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan.Bu anlaşmalar, Rus barış gücünün sorumluluk alanında Karabağ’da güvenlik ve istikrarın sağlanması ile ilgilidir.Ayrıca, bu anlaşmalar Karabağ’ın açılmasını da etkiler. ulaşım ve ekonomik ilişkiler Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan Başbakan Yardımcılarının başkanlık ettiği üçlü bir çalışma grubu bu konuyu ele alıyor. Anlaşmalar insani sorunların analizi ile ilgili. “Öncelik sınırın belirlenmesi ve çizilmesi ile ilgili. Bu amaçla Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin ayrı ayrı açıklamaları ile Rusya tarafının danışman olarak katılımıyla Ermenistan-Azerbaycan sınır tahtası oluşturulmuştur” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan barış anlaşması için çalışmaya başladı”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması ve bugün tartışılan bazı maddeler konusunda her iki tarafın görüşlerinin ortak bir görüşe yaklaştığını belirten Lavrov, “Müzakerelerin bir diğer konusu da barış anlaşması. şu anda diğer arabulucuların katılımıyla aktif olarak tartışılıyor.”Azerbaycan bakanları bir hafta önce Washington’u, Ermenistan ve Azerbaycan liderleri Brüksel’i ziyaret ettiler. Barış anlaşması üzerinde çalışmak elbette esastır. Ancak ortaklarımız bugün, fesih sorunlarını çözmeden ve ulaşım ve bağlantı bağlantılarını açmadan barış anlaşmasının tüm taraflarında ilerlemenin zor olduğunu onayladılar.” şeklinde konuştu.

“Azerbaycan ve Ermenistan nihai anlaşmaya yakın”

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderliğindeki üçlü çalışma kümelerinin ulaşım ve haberleşme yollarının açılması konularında önümüzdeki günlerde yeniden bir toplantı düzenleneceğini kaydeden Lavrov, “Umarız sonunda olumlu bir sonuç alınır. . Azerbaycan ve Ermenistan aslında nihai bir anlaşmaya yakınlar.” – BAKÜ

dazkiriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu