Haber

Tunus’ta engellenen 8 düzensiz göç girişiminde 271 göçmen yakalandı

Tunus’un farklı kentlerinde engellenen 8 düzensiz göç girişiminde 271 göçmen gözaltına alındı.

Tunus Ulusal Güvenlik Kuvvetleri Sözcüsü Hüsameddin el-Cibali, ülkenin çeşitli bölgelerinde engellenen düzensiz göç girişimlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Ülke genelinde engellenen 8 göç girişiminde 271 göçmenin gözaltına alındığını belirten Cibali, “Gözaltına alınan göçmenlerden 19’u Tunuslu, 252’si Sahra altı Afrika’dan gelenler. Tekneleri batan göçmenler, kıyı güvenlik üniteleri tarafından kurtarıldı.” sözlerini kullandı.

Cibali, gözaltına alınanların yasal süreçlerinin yapılması için savcılığa sevk edildiğini aktardı.

Avrupa’ya ulaşmak için Afrika’dan Akdeniz’e açılıyorlar

Afrika’nın kuzeyindeki Tunus ve Libya üzere ülkeler, Akdeniz üzerinden yasa dışı yollarla Avrupa’ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için bir çıkış noktası olarak görülüyor.

Tunus İçişleri Bakanlığı, 2021 boyunca 10 bin 371’i Sahra Altı Afrika’dan olmak üzere 20 bin 616 düzensiz göçmenin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Ulusal Muhafız Birliği de 25 Ağustos’ta yaptığı açıklamada 2022 başından itibaren Tunus genelinde Avrupa’ya yönelik 1509 düzensiz göç girişiminin engellendiğini belirtmişti.

Uluslararası Göç Örgütü’nün ekim ayında yayımladığı raporda, Ocak 2021’den bu yana çoğunluğu Libya ile Tunus kıyıları çıkışlı olan ve İtalya veya Malta’ya geçmeye çalışan sistemsiz göçmenlerden 2 bin 836’sının teknelerinin batması ya da açlık, susuzluk üzere nedenlerden hayatını kaybettiği tabir edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu