Teknoloji

Akıllı Telefonda Kararlı Difüzyon Çalışması

Akıllı telefonlarımızın yüksek işlem gücü aslında günlük kullanımda çoğumuz tarafından fark edilmiyor. Ancak özellikle amiral gemisi telefonlarda bulunan yonga setleri, bugünün bilgisayarlarınahalledebilir.

Bu saf gücün en büyük kanıtı Qualcomm tarafından sunuldu. Şirketin yeni yonga seti Aslanağzı 8 Nesil 2yapay zeka ile görsel oluşturucu Kararlı Difüzyonişe yaradı.

Öncelikle, Stable Difusion’ın mobilde çalışmasına neden şaşırdığımızı açıklayalım:

Kararlı Yayılım, çoğunlukla bulut tabanlı sistemler aracılığıyla son derece yüksek performanslı ekipman AçıkEğitilmiş ve kullanılmış bir görsel oluşturma aracı.

Bu yapay zekayı eğitmek ve eğitimin ürettiği bilgileri kullanarak görseller oluşturmak için en üst düzey grafik işlemcilere sahip olmanız gerekiyor. En azından sonuçları almak için saatlerce beklemek istemiyorsanız.

Çok güçlü bir bilgisayarınız varsa ve yapay zeka eğitimi aldıysanız artık internet bağlantısına ihtiyaç duymadan avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Qualcomm bu performansı nasıl elde etti?

Qualcomm, taşınabilir cihazda Stable Diffusion’ı çalıştırmak için akıllı telefonda büyük optimizasyon ayarları yaptığını duyurdu. Şirketin AI araştırma grubu, cihaza, kullanılan uygulamaya, algoritmalara, yazılımlara ve hatta donanıma bakar. normal bir telefonda göremeyeceğimiz işlemlergerçekleştirilen

Elbette bu ayarlardan bazıları Stable Difusion üzerinde de yapıldı. Grup, Stable Difusion ve genel olarak derin öğrenme için kullanılan kayan nokta formatı olan FP-32 veri tipinden daha düşük hassasiyetli INT8 tipine geçti. Ayrıca yeni piyasaya sürülen AI Model Efficiency Toolkit (Yapay Zeka Model Verimliliği Toolkit) teknolojisini de kullandı.

Yapılan tüm optimizasyonlar ve ayarlamalar ile Stable Difusion bir akıllı telefonda 15 saniyede 512×512 piksel çözünürlüklü fotoğraflar üretebiliyordu.Bu süre de bulut sistemlerine entegre Stable Difüzyon sistemlerine çok yakın.

Peki Qualcomm bu başarıyı ne için kullanacak?

Şirket, taşınabilir cihazlarda çalışan dev yapay zeka teknolojileriyle Stable Diffusion’ı telefonda çalıştırmanın sadece bir başlangıç ​​olduğunu vurguladı. güvenlik, verimlilik ve maliyet gibi birçok avantajı olacaktır. belirtilmiş. Ayrıca optimizasyon çalışmaları alanında örnek teşkil etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu